Za młode płuca

7 sierpnia 1963 r. w Hyannis, Massachussetts, Jacqueline Kennedy obserwując dwójkę swych dzieci biorących lekcje jazdy konnej poczuła nagle przeszywający ból. Mając jeszcze ponad miesiąc do wyznaczonego terminu porodu i za sobą jedno poronienie i poród martwego dziecka, bardzo się lękała o swoje nie narodzone dziecko. Pierwszą Damę przewieziono helikopterem do szpitala pobliskiej bazy sił powietrznych w Otis, dokąd czym prędzej przyjechał prezydent z Waszyngtonu. W szpitalu za pomocą cesarskiego cięcia o pięć i pół tygodnia za wcześnie przyszedł na świat chłopiec ważący 1900 g. Ponieważ młodziutkie płuca były jeszcze zbyt sztywne i wysuszone, by dostarczyć dostateczną ilość tlenu małemu ciałku, natychmiast zaczęły się kłopoty z oddychaniem. Chłopiec padł ofiarą choroby, zwanej wówczas zespołem błon szklistych, a obecnie znanej powszechnie jako zespół zaburzeń oddychania noworodków. Lekarze natychmiast przewieźli go do Bostonu do Centrum Medycyny Dziecięcej, gdzie – jak sądzili – będzie miał lepszą opiekę. Syna prezydenta umieszczono w komorze tlenowej z podwyższonym ciśnieniem i podano mu antybiotyki, aby nie dopuścić do zapalenia płuc. Kiedy jego stan się pogarszał, przybył ksiądz i ochrzcił małego Patryka Bouviera Kennedy’ego. 9 sierpnia po 36 godzinach walki o każdy oddech, mały Kennedy poddał się chorobie.

Jego śmierć zbiegła się z początkiem nowej ery opieki nad wcześniakami. Najsmutniesze było to, że właśnie wtedy w pa- ru uniwersyteckich centrach medycznych zaczęto stosować eksperymentalnie niemowlęce respiratory, czyli aparaty, które pompują powietrze do i z płuc. Nie było ich jednak w szpitalu, do którego trafił syn prezydenta. „Gdyby Patryk urodził się w Uniwersytecie Vanderbilta, Uniwersytecie McGilla, Uniwersytecie Kolorado, czy Uniwersytecie Stanforda, mógłby przeżyć” – uważa David Stevenson, szef oddziału intensywnej opieki neonatalnej w Dziecięcym Szpitalu Lucile Salter Packard.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>