Przyszłość wcześniaków

Dzień, w którym lekarze będą wiedzieć tyle o czynnikach wzrostu, że w trzydziestym drugim tygodniu mazną trochę czynnika Y za uchem, a w trzydziestym trzecim wszczepią miligram czynnika Z, jest cały czas bardzo odległy. Tak samo odległe są dni, kiedy dzieci będą mogły spędzić większą część czasu w czymś w rodzaju sztucznego łona. Ale już wkrótce lekarze będą mogli monitorować żółtaczkę wcześniaków, analizując związki chemiczne w ich oddechu lub pocie. Już niedługo, przepuszczając przez dzieci światło o specjalnie dobranych długościach fal, będą mogli obserwować, jak tkanki są zaopatrywane w tlen i czy wcześniaki nie mają wewnętrznych krwotoków. Stosując różnorodne technologie, lekarze ratują teraz życie większej liczbie wcześniaków i przesunęli granice przeżycia do około dwudziestego drugiego tygodnia ciąży.

To wszystko jednak kosztuje. Wiele bardzo młodych wcześniaków to dzieci warte milion dolarów. Pobyt w oddziale intensywnej opieki neonatalnej kosztuje do 12 tys. dolarów i trwa wiele miesięcy. Nie można też pominąć ceny emocjonalnej, którą płaci rodzina dziecka poczuciem winy, udręką, i bezsilnością, patrząc dzień po dniu na staczaną przez nie walkę. Samo dziecko też płaci niemałą cenę, ponieważ jest wielce prawdopodobne, że przez całe życie będzie miało kłopoty zdrowotne i intelektualne: płaci także społeczeństwo, kiedy jeszcze jeden jego członek nie jest w stanie zrealizować w pełni swojego potencjału. Lekarze prowadzący badania naukowe w wiodących ośrodkach opieki neonatalnej podkreślają znaczenie ratowania życia dzieci ważących ćwierć kilograma, urodzonych o szesnaście tygodni za wcześnie, ale twierdzą, że prawdziwym przełomem stanie się umiejętność zapobiegania takim wczesnym porodom. Nauki medyczne odniosą prawdziwy sukces, gdy poznają fizyczne i biochemiczne wydarzenia zachodzące w ostatnim trymestrze ciąży i potrafią zastosować swoją wiedzę do tego, by pomóc dziecku w pozostaniu i rozwijaniu się w brzuchu matki, dopóki nie będzie w pełni przygotowane do pierwszej immatrykulacji we właściwym czasie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>