Pomoc wcześniakom

W przyszłości wcześniaki mogą dostawać jeszcze lepszą pomoc w oddychaniu. Lekarze przeprowadzają obecnie próby, jak wpompowywany do płuc niemowląt płyn o nazwie per- fluorokarbon wprowadza tlen, a wyprowadza dwutlenek węgla. Jego zaletą jest to, że otwiera on delikatnie płuca bez konieczności wywierania na nie nacisku przez mechaniczny respirator. Bowiem nawet z surfaktantem trzeba użyć siły, żeby wtłoczyć powietrze bezpośrednio do płuc. Lekarze mogą też stosować perfluorokarbon jednorazowo, by wprowadzić i równomiernie pokryć surfaktantem płuca, co zwiększa jego skuteczność, ale jest trudne do osiągnięcia innymi metodami. Inną korzyścią jest to, że płyn ten bardzo dobrze przenosi tlen do krwiobiegu, jak twierdzi Donald Shaeffer, lekarz z Filadelfii, kierujący badaniami nad tą substancją. Testy pokazują, że może on wprowadzić tlen do krwiobiegu dziecka urodzonego nawet między osiemnastym a dwudziestym tygodniem ciąży, czyli cztery tygodnie wcześniej, zanim płuca zaczynają na tyle funkcjonować, by korzystać z powietrza, nawet bez surfaktan- tu. Stosowanie go mogłoby zatem obniżyć o miesiąc wiek, w którym płód jest w stanie przeżyć.

Prawdopodobnie wkrótce lekarze uzyskają też zgodę na to, by do pomocy wcześniakom w oddychaniu wykorzystać gaz, o którym na ogół mówi się w kontekście zanieczyszczenia powietrza. Tlenek azotu poza tym, że jest substancją zanieczyszczającą powietrze, jest też ważnym sygnałem, którego w minimalnych dawkach używa organizm do rozszerzania naczyń krwionośnych. Maleńka ilość tego gazu w płucach może rozszerzyć w nich naczynia krwionośne i umożliwić lepsze wchłanianie tlenu.

Do niedawna trudności z oddychaniem były główną przyczyną śmierci wcześniaków. Uczeni zaczynają być szybsi niż ten zabójca i dzięki temu mogą odkryć dalsze, bardziej subtelne rzeczy, które pomogą wcześniakom przeżyć i normalnie się rozwijać.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>