Podwzgórze jest punktem do kontrolowania terminu porodu

Hormony te inicjują akcję porodową, kiedy wędrują do łożyska, gdzie wywołują produkcję estrogenu, a hamują produkcję progesteronu. Hormony stresu produkują również enzymy, które przemieniają progesteron w estrogen. Wszystko to wpływa na tak istotny stosunek ilościowy progesteronu do estrogenu i inicjuje zmiany prowadzące do porodu.

Mózg, a w szczególności podwzgórze, jest doskonałym punktem do kontrolowania terminu porodu. Ponieważ mózg ma połączenia ze wszystkimi częściami ciała, może nadzorować funkcjonowanie i rozwój wszystkich najistotniejszych części ciała. U wszystkich ssaków samo podwzgórze działa jak główny kontroler głodu, zegara biologicznego, regulacji temperatury ciała, zachowań seksualnych, reakcji na stres oraz układu hormonalnego. Z tak poważnymi obowiązkami ta jedna mała część mózgu ma bezpośrednią linię łączącą ją ze wszystkimi ważniejszymi funkcjami fizjologicznymi organizmu. Podwzgórze może zebrać razem linie komunikacyjne prowadzące ze wszystkich jednostek organizacyjnych ciała i utworzyć forum do zawarcia porozumienia. Kiedy wszystkie układy są gotowe do pracy, podwzgórze przewraca pierwszą kostkę chemicznego domina, która prowadzi do porodu.

Jeśli takie procesy zachodzą u owiec, czy to oznacza, że to samo dzieje się z ludźmi? Naukowcy nie są jeszcze pewni, ale mają dane, by sądzić, że podstawowy schemat jest taki sam. Również małpy realizują podobny plan, gdzie podwzgórze płodu uczynnia hormony stresń, tylko inny jest rodzaj hormonu stresu i ich tryb postępowania. Dzieci mające pewne wady rozwojowe wywierające wpływ na przysadkę, rodzą się czasem wiele tygodni po terminie. (Jeśli dziecko poród opóźnia się o parę dni, a nawet ponad tydzień, to prawdopodobnie wcale nie znaczy, że dziecko ma jakąkolwiek wadę, ponieważ wiele dzieci z powodu trochę wolniejszego tempa rozwoju albo błędu w obliczeniach początku i końca ciąży rodzi się do około dwóch tygodni po terminie).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>