Oksytocyna i prostaglandyna cz. II

Prostaglandyna uchodzi za konia pociągowego późniejszego stadium porodu. Ona też wywołuje silne skurcze w mięśniach otaczających macicę. Syntetyczną prostaglandynę stosuje się także do przyspieszenia akcji porodowej.

Kto inicjuje poród? Matka czy dziecko? Mamy dowody naukowe, że to dziecko pilnuje postępów swojego własnego rozwoju i to jego mózg wysyła pierwsze sygnały do rozpoczęcia porodu. Pierwsze wskazówki, że tak jest, pojawiły się w latach 60. W stanie Idaho owce nosiły młode jeszcze długo po terminie porodu. Uczeni stwierdzili, że gruczoły kierujące ich reakcją na stres nie funkcjonują właściwie. Ustalono, że zwierzęta jadły trującą roślinę, zwaną skunksią kapustą, która powodowała deformacje u przenoszonych jagniąt, szczególnie w części mózgu zwanej podwzgórzem i w pobliskiej przysadce.

W latach 70. nowozelandzki położnik Mont Liggins podjął badania tego problemu podczas swojego urlopu naukowego w Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis. Kontynuował je potem w Państwowym Szpitalu Kobiecym w Auckland, gdzie stwierdził, że jagnięta rodziły się o czasie tylko wtedy, kiedy ich układ kierujący reakcjami na stres, zwany HPA (układ pod- wzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowy) funkcjonował prawidłowo. Jeżeli płód nie miał hormonów stresu, poród się opóźniał. Jeżeli rozwój gruczołów nadnercza był przyspieszony i hormony stresu wydzielały się wcześniej, dochodziło do przedwczesnego porodu.

Na początku lat 90. Peter Nathanielsz i Thomas McDonald z Uniwersytetu Comell pokazali, że pierwszy sygnał do porodu jest emitowany przez niewielki obszar w podwzgórzu mózgu płodu zwany PVN (jądrem przy komoro wym). Ten sygnał ponagla podwzgórze do przesłania informacji do przysadki, która z kolei stymuluje uwalnianie hormonów stresu z gruczołów nadnerczy płodu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>