Naturalny surfaktant

Pęcherzyki pozbawione surfaktantu zachowują się jak baloniki w jeszcze inny niefortunny sposób. Wiadomo, że trudno jest nadmuchać balon za pierwszym razem, ale gdy uda się wtłoczyć do niego trochę powietrza, znacznie łatwiej go nadmuchać do końca. Jakie są tego konsekwencje dla płuc wcześniaka można zobaczyć, wykonując proste doświadczenie. Jeśli będziemy dmuchać w rurę o kształcie litery Y, łączącej dwa balony, jeden balon zawsze będzie rósł pierwszy. W miarę jak się rozszerza, pobiera bez kłopotów więcej powietrza, przez co nadmuchanie drugiego staje się mniej prawdopodobne. W końcu, jeśli będziemy cały czas dmuchać, jeden balon pęknie, a drugi pozostanie zapadnięty. Ta sama zasada odnosi się do płuc wcześniaka. Lekarze muszą starać się o doprowadzenie do możliwie największego rozszerzenia się płuc, ale jeśli użyją za dużej presji, mogą przesadzić i uszkodzić niektóre woreczki płucne, podczas gdy inne pozostaną zapadnięte.

Naturalny surfaktant można pobrać z krowich płuc, ale wiele dzieci reaguje na niego odrzuceniem. Problem surfaktantu rozwiązano pod koniec lat 80., kiedy opracowano i opatentowano sztuczne surfaktanty. Sztuczny surfaktant pełni tę samą rolę co naturalny, uniemożliwiając zapadanie się płuc i ułatwiając im równomierne rozszerzanie się.

Wynalazek ten w niesamowity sposób wpłynął na współczynnik przeżycia wcześniaków. Na początku lat 80. szanse na przeżycie niemowląt urodzonych między dwudziestym szóstym a dwudziestym ósmym tygodniem ciąży wynosiły 1:3, a 90% tych, którym udało się przeżyć, miało długotrwałe trudności rozwojowe. Obecnie statystyki są dużo lepsze: takie wcześniaki mają 80% szans na przeżycie, a większość z nich nadrobi ewentualne opóźnienia w ciągu paru lat. Ta zmiana jest jeszcze bardziej spektakularna, jeśli porówna się ją z okresem, kiedy zmarł mały Patryk Kennedy. W 1963 r. przeżywało tylko około 3% dzieci urodzonych w tak wczesnym okresie ciąży. Dzisiaj lekarze ratują 97% takich dzieci.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>