JAK SŁODKIE SĄ ROZSTANIA

Pod względem chemicznym i hormonalnym poród jest przeciwieństwem wszystkiego, co się działo do tej pory. To tak, jakby po długiej rozmowie i obiedzie zaczęto jakiś dziki taniec, rock-and-roll, boogie-woogie, podczas których naczynia lecą ze stołu i wszystko wywraca się do góry nogami.

Przez dziewięć miesięcy ciało dokonywało niezwykłych wyczynów, by uspokoić i uciszyć mięśnie, które w innym razie wypchnęłyby płód. (Pozostawione samym sobie matczyne mięśnie brzucha za pomocą różnych sztuczek starałyby się powoli usunąć to obce ciało). Koło trzydziestego ósmego tygodnia, kiedy płód jest gotowy do wyjścia na świat, organizm matki gwałtownie zmienia dotychczasową politykę i mięśnie zabierają się do ciężkiej pracy. Jakim cudem dochodzi do tego paradoksalnego procesu?

Przez ostatnich kilkadziesiąt lat udało się ułożyć w jedną całość części historii o chemii inicjacji porodu. Mimo że nie wszystkie kawałki tej układanki są już znane, uczeni wiedzą obecnie dość dużo, by przedstawić zarys tego procesu, a jednocześnie mieć nadzieję, że będą mogli lepiej pomóc w doprowadzeniu do porodu o czasie lub skuteczniej powstrzymać poród przedwczesny. Dotychczasowe odkrycia przedstawiają piękny obraz biochemicznej rozmowy prowadzonej przez matkę i dziecko przez całą ciążę. Wydaje się, że ta konwersacja toczy się aż do samego końca i że płód ma wiele do powiedzenia o dokładnym terminie porodu.

Na starym komiksie Klibana, złożonym z dwóch obrazków, widać człowieka stojącego bez ruchu nad podpisem: ,Mięśnie przeciwstokowe napięte”. Na drugim widać mężczyznę skaczącego i podpis: .Mięśnie przeciwstokowe rozluźnione”. Ta śmieszna lekcja anatomii ilustruje ważną zasadę utrzymywania ciąży. Czasami tylko po to, żeby się nic nie działo, potrzebny jest spory wysiłek.

W trakcie ciąży progesteron aktywnie uspokaja mięśnie prążkowane opasujące brzuch matki. Znaczenie tego hormonu w donoszeniu ciąży w drastyczny sposób demonstruje RU-486, kontrowersyjny czynnik wywołujący poronienie, którego działanie polega głównie na blokowaniu czynności progesteronu. Progesteron zapobiega również przedwczesnemu rozszerzaniu się szyjki macicy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>