JAK SŁODKIE SĄ ROZSTANIA CZ. II

Mięśnie, które nie są używane, ulegają atrofii, zatem produkcji progesteronu przez cały czas towarzyszy jego bliźniak, estrogen. W przeciwieństwie do progesteronu, estrogen przyczynia się do skurczów mięśni brzucha. Przez dziewięć mie- sięcy matka dba o to, by stosunek między tymi hormonami przechylał się leciutko na korzyść progesteronu, a jednocześnie, by mieć dość estrogenu, dzięki któremu mięśnie brzucha, utrzymując łagodną działalność kurczliwą, będą napięte i przygotowane do akcji. Podczas ciąży występują dwa rodzaje skurczów: skurcze typu A, kiedy pojedyncze mięśnie napinają się indywidualnie i skurcze typu B, w których bierze udział wiele mięśni. Ten drugi rodzaj jest także nazywany skurczami Braxtona-Hicksa. Niektóre kobiety mogą nie odczuwać ani jednych, ani drugich.

W ostatnich paru tygodniach produkcja estrogenu powoli zaczyna się zwiększać, stając się przyczyną wielu ważnych zmian. Estrogen wzmaga produkcję kurczliwych protein, a także tworzenie się połączeń między szczelinami, tuneli pomiędzy komórkami sąsiadujących mięśni, przez które z komórki do komórki będą się szybko przenosiły sygnały o skurczach. Mięśnie mogą się wtedy jednocześnie napinać, nie otrzymując impulsu z mózgu.

Estrogen również przyspiesza dojrzewanie szyjki macicy, czyli jej zmiękczenie, przygotowując ją na przejście dziecka. Przez większość ciąży szyjka macicy jest twardym grubym czopem włóknistych tkanek wielkości kciuka. Dzięki estrogenowi hormon relaksyna łączy się z tkanką szyjki. Powstają wtedy enzymy, które niszczą tkankę łączną w szyjce i ją rozluźniają, tak samo jak inne enzymy zmieniają dojrzewającą brzoskwinię z twardej zielonej kuli w miękki soczysty owoc. Rozluźniona szyjka zaczyna się wówczas zgładzać, to znaczy staje się cieńsza i krótsza, co położnicy skrupulatnie mierzą w ostatnim miesiącu ciąży.

Kolejną funkcją podwyższonego poziomu estrogenu jest ułatwianie krzepnięcia krwi matki. Jest to istotne, ponieważ podczas porodu, kiedy dziecko będzie się przepychać przez kanał rodny, a łożysko oderwie się od ściany macicy, popęka wiele naczyń włosowatych. Aby zminimalizować straty, krew krzepnie szybciej. Co ciekawe, przyspieszenie krzepnięcia jest prawdopodobnie powodem rzadkiego, ale jakże niebezpiecznego skutku ubocznego stosowania bogatych w estrogen pigułek antykoncepcyjnych i zastępczej terapii hormonalnej: i jedne, i drugie mogą powodować niebezpieczne skrzepy. Wreszcie, co najważniejsze dla rozpoczęcia porodu, wyższy poziom estrogenu uwalnia dwie ostatnie dźwignie porodu: prostaglandynę i receptory dla oksytocyny.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>