Czynniki X

Jednak pomimo oszałamiających postępów w opiece prenatalnej, jakie miały miejsce w ostatnim dziesięcioleciu, dzieci opuszczające po pewnym czasie oddział wcześniaków są mniejsze, niż gdyby spędziły ten sam okres rozwijając się w brzuchu matki. Te niemowlęta, które najlepiej sobie radzą w oddziałach intensywnej opieki neonatalnej, to znaczy nie mają poważniejszych problemów i dobrze rosną, w dniu, w którym powinny by się urodzić, ważą na ogół nie więcej niż dwa i pół kg. Potem muszą nadganiać jeszcze przez około trzy lata zanim osiągną wagę i wzrost rówieśników. Zatem w łonie matki z pewnością jest coś, co pomaga dzieciom w rozwoju w ostatnim trymestrze ciąży, czego nie daje im opieka szpitalna. Zidentyfikowanie tych nieznanych czynników będzie zadaniem przyszłości.

Już teraz mamy jednak pewne wskazówki, czym mogą być. Są to prawdopodobnie hormony lub inne czynniki wzrostu, dostarczane przez płyn owodniowy lub łożysko. O jednym z nich już wspominaliśmy: nieznana substancja w płynie owodniowy m, która pomaga w rozwoju przewodu pokarmowego. Sama matka też prawdopodobnie wysyła pewne ważne sygnały molekularne, które pomagają w rozwoju. Uczeni z brytyjskiej Rady Badań Medycznych odkryli, że wcześniaki karmione mlekiem kobiecym, a nie gotowymi mieszankami, mają wyższy iloraz inteligencji (IQ) w wieku ośmiu lat. Uczeni stawiają hipotezę, że różnica w ilorazie inteligencji może wynikać z tego, że jakiś składnik w mleku kobiecym wpływa dobroczynnie na wzrost mózgu. Wiadomo też, że mleko to zawiera hormony i inne biologicznie ważne cząsteczki, których nie zawierają mieszanki.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>