Czynniki X – dalszy opis

Niewątpliwie miejscem, gdzie należy szukać czynników sprzyjających rozwojowi, jest ogromna fabryka hormonów i innych cząsteczek, czyli łożysko. W końcu stanowi ono część dziecka podczas jego życia w brzuchu matki. Jak widzieliśmy w rozdziale 3, łożysko jest stworzone nie tylko specjalnie po to, by wymieniać tlen i produkty przemiany materii z matką, ale także tworzyć chemiczne mieszaniny ważne dla rozwoju. Problem z ich zidentyfikowaniem polega na tym, że cały czas bardzo mało wiadomo, jakie właściwie funkcje pełni łożysko. „Ten problem staje się lepiej widoczny, gdy spojrzymy, ilu specjalistów od łożyska znajduje się w zespole – mówi David Stevenson. – Nie ma żadnego”. Dodaje jeszcze, że taka sytuacja jest na całym świecie.

Ponieważ hormony wydzielane przez łożysko i matkę odgrywają prawdopodobnie kluczową rolę w rozwoju płodu, naukowcy zalecają obecnie, by kobietom, którym grozi przedwczesny poród, lekarze podawali natychmiast hormony sterydowe. Sterydy radykalnie przyspieszają dojrzewanie życiowych narządów dziecka. U wcześniaków, których matki dostawały sterydy przed porodem, występuje znacznie zmniejszone ryzyko krwotoku, mniejsze trudności z uderzeniami serca i oddychaniem. Sterydy działają tak szybko, że lekarze widzą poprawę nawet wtedy, gdy są one podane zaledwie dwadzieścia cztery godziny przed porodem. Niestety, w USA hormony dostaje mniej niż 20% kobiet, które powinny być tak leczone, a to głównie dlatego, że lekarzom brak dostatecznej wiedzy, jak i kiedy należy je stosować.

Oczywiście, sterydy mają szeroki zakres oddziaływania i wywierają też niepożądane skutki uboczne. Lekarze mają jednak nadzieję, że uda im się zidentyfikować i wyprodukować poszczególne czynniki wzrostu organizmu ludzkiego. Jeśli będą o nich i ich funkcjonowaniu w łonie wystarczająco dużo wiedzieli, może będą w stanie traktować je jak lekarstwa i przepisywać rozwijającym się dzieciom dokładnie w tym momencie, w którym ich potrzebują.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>